Jak pozycjonować sklep internetowy?

Prowadzisz lub zakładasz sklep internetowy i zastanawiasz się nad tym, jakie kroki poczynić, by wygrać z konkurencją konkurs, w którym główną nagrodą jest uwaga klienta? Zacznij skutecznie pozycjonować swój e-biznes w sieci i cierpliwie czekaj na rezultaty.

Oprzyj ofertę na trendach, sezonowości i odpowiednich okazjach

Skoro działasz w danej branży, z pewnością jesteś na bieżąco z tym, co jest w niej “na czasie”. Wykorzystaj tę wiedzę do zarządzania ofertą produktową. Ponadto, kieruj się przy jej ustalaniu okolicznościami, które bez problemu znajdziesz w pierwszym lepszym kalendarzu oraz sezonowością. Z wyprzedzeniem twórz landing page zbierające produkty z danej oferty, a – gdy przyjdzie czas na promowanie danej okazji – “wyciągaj karty na stół”. 

Stale optymalizuj działanie sklepu internetowego

Zadbaj o to, by Twój e-sklep miał odpowiednie podparcie w postaci dobrej jakości platformy czy skryptu. Zwróć uwagę na to, by umożliwiały szybkie wczytywanie się Twojej witryny, a także były użyteczne dla Twoich klientów. Zadbaj o treść w opisach kategorii, na kartach produktowych, na blogu itd. Nie zapominaj też o tym, by rozwijać funkcje Twojego sklepu internetowego, zachęcające internautów do dokonywania i powtarzania zakupów. Mowa tu chociażby o systemach płatności, systemach transakcyjnych i komunikacyjnych, odpowiedniej nawigacji w witrynie czy koszyku.

Zastosuj przemyślaną strategię słów kluczowych

We wszystkich treściach lokuj słowa kluczowe. Byle z głową! Pamiętaj, że nie tylko służą one robotom będącym “na etacie” w wyszukiwarkach, ale przede wszystkim prawdziwym ludziom – Twoim aktualnym i potencjalnym klientom. Zadbaj przede wszystkim o pozycjonowanie uwzględniające długi ogon. Choć prawdopodobnie spowoduje ono, że do Twojego e-sklepu zajrzy mniej osób, będą one bardziej skłonne do wydania pieniędzy i podjęcia (natychmiastowej) decyzji o zakupie.

Linkuj – z wewnątrz i z zewnątrz

Wykorzystuj linkowanie wewnętrzne do produktów i kategorii. Linkuj z bloga, z sekcji menu, z map strony, z listingów, z paginacji itp. Linki zdobywaj też z zewnątrz, za pomocą WOMM, na forach, na blogach, na stronach partnerskich, na platformach. Rób to rozsądnie, czyli systematycznie, ale niezbyt nachalnie. Pozyskuj linkowanie ze zróżnicowanych, ale wciąż pozostających w tematyce Twojej oferty źródeł. Tak, jak z linków wewnętrznych, z tych zdobytych z zewnątrz kieruj odbiorców nie tylko na stronę główną, ale też do konkretnych kategorii oraz produktów.

Walcz o uwagę już na liście wyników wyszukiwania

Przygotuj wzorowe landing pages, ale również zadbaj o to, by ktokolwiek miał szansę na nie trafić. W tym celu zastosuj kilka ciekawych “sztuczek”. Wykorzystaj zdobyte w sieci opinie i recenzje, wyświetlając je w wynikach organicznych. Sprawdź, czy informowanie o stanach magazynowych i cenach konkretnych produktów działa na korzyść Twojego e-sklepu. W “title” i w “description” stosuj przykuwające uwagę znaki specjalne. Strony 404 potraktuj, jak firmowych sprzedawców, którym nie musisz płacić pensji, a którzy z radością pracują na zyski Twojego e-sklepu, nie prosząc o wynagrodzenie. Jak to zrobić? Zamiast pozostawiać klienta z informacją, że danego produktu nie ma obecnie w ofercie, zaproponuj mu z Twojego asortymentu coś w zamian, co może go zainteresować i zachęcić do pozostawienie u Ciebie pieniędzy.

Więcej rzetelnych informacji na temat pozycjonowania sklepów internetowych znajdziesz pod adresem Zgred.pl.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *