15 mln zł od NCBR na rozwój polskiej platformy satelitarnej – HyperSat

15 mln zł przyznało Narodowe Centrum Badań i Rozwoju na rozwój uniwersalnej platformy mikrosatelitarnej HyperSat. Będzie ona mogła wynosić w przestrzeń kosmiczną różne instrumenty badawcze, umożliwiając prowadzenie misji, np. telekomunikacyjnych czy obserwacyjnych.

Dofinansowanie od Narodowego Centrum Badań i Rozwoju na innowacyjną platformę mikrosatelitarną firma Creotech Instruments S.A. otrzymała w ramach programu “Szybkiej ścieżki” – poinformowano w przesłanym PAP komunikacie.

“Kwota 15 mln złotych na pojedynczy projekt rozwojowy całkowicie polskiej, a przy tym bardzo innowacyjnej platformy mikrosatelitarnej oznacza zupełnie nową jakość w finansowaniu krajowego sektora kosmicznego” – komentuje prezes Creotech Instruments S.A. dr Grzegorz Brona.

HyperSat to uniwersalna, modułowa platforma, na której można instalować różne instrumenty badawcze, i wynosić je w przestrzeń kosmiczną. Dzięki temu – pełniąc funkcję mikrosatelity – umożliwi ona realizowanie misji kosmicznych o różnym przeznaczeniu – od radiowych, przez telekomunikacyjne, po obserwacyjne. W najmniejszej konfiguracji satelita będzie mierzył 30x30x10 cm i ważył 10 kg. Może być jednak rozbudowywany do rozmiaru maksymalnego 30x30x60 cm i wagi 60 kg poprzez dołożenie kolejnych modułów bądź instrumentów.

Seryjna produkcja mikrosatelitów HyperSat może ruszyć już w 2020 roku. Platforma może służyć jako baza do realizacji polskich misji. Może być też produktem eksportowym i stać się podstawą do realizacji misji innych krajów.

“Otrzymane dofinansowanie pozwoli nie tylko znacznie podnieść potencjał polskiej branży kosmicznej, ale jak wierzymy, pozwoli także zaspokoić najbardziej palące potrzeby naszego kraju w obszarze obserwacji satelitarnej, w tym także w krytycznym obszarze zwiadu satelitarnego na potrzeby wojska, gdzie autonomia i dostęp do własnych, pewnych danych stanowi ogromną wartość i realnie przyczyni się do podniesienia polskiego bezpieczeństwa w tych trudnych czasach” – mówi dr Grzegorz Brona.

Jak zapowiada, Creotech Instruments S.A. chce uruchomić fabrykę satelitów. “Nasza platforma będzie oczywiście przystosowana do produkcji pojedynczych satelitów, o konkretnym zastosowaniu, ale największy potencjał HyperSat drzemie w produkcji większych serii urządzeń projektowanych z myślą o pracy w satelitarnych konstelacjach” – podkreśla Brona.

Zainteresowane udziałem w projekcie są m.in. Politechnika Warszawska oraz Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk. Chętne do współpracy są także krajowe firmy, które specjalizują się w różnych komponentach dla przemysłu kosmicznego.

Dofinansowanie z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju przyznano w kolejnej edycji konkursu „Szybkiej ścieżki”. W ramach marcowego etapu do konkursu wpłynęły 24 wnioski. Na początku czerwca NCBR poinformowało, że zakończono ocenę merytoryczną zgłoszonych projektów. Do dofinansowania rekomendowano 12 z nich. Łączna kwota dofinansowania wyniosła blisko 55 mln zł.

Projekt złożony przez spółkę Creotech Instruments S.A., nie tylko otrzymał największe środki z pośród projektów objętych dofinasowaniem, ale także największą liczbę punktów ze wszystkich ocenianych wniosków. Nosi on nazwę „Renesans”, bo ma istotnie przyśpieszyć rozwój przemysłu kosmicznego w naszym kraju i jednocześnie istotnie obniżyć koszt misji satelitarnych na rynku globalnym.

PAP – Nauka w Polsce

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *