Analiza konkurencji

Konkurentami są inne firmy funkcjonujące w tej samej branży co Twoja firma. Określa się w ten sposób również te firmy, które wytwarzają tzw. „substytuty”, a więc produkty inne niż Twoje, ale pozwalające na zaspokojenie tych samych potrzeb klientów, np. jeśli klient chce przedostać się z Warszawy do Gdańska nie musi koniecznie kupić samochodu, a pojechać pociągiem.

Konkurentów trzeba podzielić na bezpośrednich i potencjalnych. Bezpośredni konkurenci oferują podobny produkt, natomiast potencjalni będą w stanie zaspokoić te same potrzeby klientów.

Im wcześniej poznasz konkurencję, tym lepiej przygotujesz się do spotkania z nią i Twoje szanse na sukces wzrosną. Pozyskaj jak najwięcej informacji o Twoich konkurentach, poznaj ich mocne i słabe strony. Odpowiedź na pytanie jakie stosują strategie marketingowe i z jakim skutkiem, dlaczego osiągnęły sukces.

Kiedy już wypunktowałeś/aś swoich konkurentów, masz przygotowany ich opis, zastanów się co takiego wyróżnia Twoje produkty i usługi na tle konkurencji. Być może Twoja oferta posiada jakieś unikalne cechy, jest bardziej atrakcyjna cenowo, ma wyższą jakość itp. Nakreśl źródła Twojej przewagi konkurencyjnej.

Oceń na ile konkurencja może zagrozić Twojej firmie. Zastanów się jaką przyjmie strategię wobec Ciebie i w jaki sposób możesz się bronić. Musisz wiedzieć kto jest Twoim konkurentem, a kto nim nie jest.

Analiza konkurencji, umieszczona w biznesplanie, powinna zawierać przynajmniej następujące informacje: nazwa konkurenta i jego adres, wielkość firmy, opis produktów i usług, które oferuje, ich cena, jak są postrzegane przez klientów.

W tym miejscu bardzo gruntownie zastanów się jaką dysponujesz przewagą konkurencyjną. Dlaczego Twój produkt jest lepszy od konkurencyjnych, a jeśli stwierdzisz, że nie jest, to co można zrobić, aby poprawić tę sytuację.

One thought on “Analiza konkurencji

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *