Biznesplan, czyli jak zaplanować sukces w biznesie

Biznesplan to najprościej mówiąc plan działania przyszłej (ewentualnie obecnej) firmy. Po co tak naprawdę piszemy biznesplan? Wiele osób uważa, że biznesplan jest potrzebny jeśli staramy się o pieniądze na własny biznes np. o kredyt z banku lub dotację z Unii Europejskiej. Nie jest to jednak dobre podejście. Prawda jest taka, że każdy, kto poważnie myśli o własnym biznesie (małym lub dużym) powinien napisać biznesplan. Ludzie, którzy interesują się tzw. psychologią sukcesu wiedzą, że aby osiągnąć sukces trzeba wyznaczać sobie cele i dążyć do ich realizacji. Innymi słowy trzeba wiedzieć czego się chce i mieć przygotowany plan działania. Jeśli twoim celem jest własna firma, to tym bardziej potrzebujesz planu działania, czyli w tym przypadku biznesplanu.

Oczywiście, nie musisz się kurczowo trzymać raz napisanego biznesplanu. Możesz go później w zależności od sytuacji modyfikować. Poza tym, biznesplan nie musi być wcale obszerny i nie trzeba ukończyć studiów wyższych, żeby go napisać. Na własne potrzeby (tzn. jeśli nie ubiegasz się o pieniądze na działalność gospodarczą) możesz przygotować 3-stronicowy biznesplan. Ważne jest, aby mieć jakikolwiek plan działania (biznesplan). Przedsiębiorcy, którzy odnoszą sukcesy w biznesie wiedzą, że biznes trzeba zaplanować. Innego wyjścia NIE MA.

Jak więc napisać biznesplan? Jeśli myślisz, że napisanie biznesplanu jest trudne to zdecydowanie nie masz racji. W księgarni na pewno znajdziesz książkę, która Ci pokaże krok po kroku jak napisać biznesplan. Darmowe informacje znajdziesz również na ten temat w Internecie. W sieci można znaleźć oczywiście również przykładowe biznesplany. Znajdzie się z pewnością również jakiś program do napisania biznesplanu. Oczywiście jeśli ubiegasz się o kredyt z banku na działalność gospodarczą możesz zlecić napisanie biznesplanu profesjonalistom. To jednak są już wyższe koszty.

Być może zastanawiasz się od czego zacząć pisanie biznesplanu. Cóż, najlepiej od początku. Niemniej jednak dwa najważniejsze elementy biznesplanu to na pierwszym miejscu plan finansowy a na drugim plan marketingowy. Bez planu finansowego nie dowiesz się czy twój pomysł na biznes ma w ogóle jakikolwiek sens. Plan marketingowy jest również bardzo istotny. Musisz bowiem wiedzieć kim są twoi klienci i jak do nich dotrzeć. Mam nadzieję, że lektura tego artykułu uświadomiła Ci, że jeśli chcesz prowadzić dochodowy biznes musisz napisać biznesplan.

Comments are closed.