W dzisiejszych czasach, gdzie stopa bezrobocia nie chce zmaleć, a Urzędy Pracy nie są w stanie zapewnić nam zatrudnienia, własny biznes jest często jednym z najczęściej wybieranych rozwiązań.
Nie dość, że to często jedna możliwość zdobycia środków do życia, to jeszcze bardzo przyjemnie być szefem samemu sobie, niż szarym pracownikiem korporacji. Niestety teraz, kiedy pracowników jest zdecydowanie więcej niż miejsc pracy, pracodawcy często to wykorzystują. Obniżanie wypłat do niezbędnego minimum, redukcja etatów i dokładanie obowiązków zwolnionych pracowników to często stosowane procedury.
Jeżeli masz dobry pomysł na biznes, to zdecydowanie więcej jest argumentów za tym, żebyś przystąpił do działania, niż tych przeciw temu.
Na rynku jest cała masa poradników jak od bankruta stać się milionerem. Ale czy każdy może to zrobić? To podstawowe pytanie.
Dobry szef to podstawa biznesu. Nie każdy się nadaje, na co wskazuje dzisiejsze zadowolenie społeczeństwa ze swoich miejsc pracy.
Dobry szef powinien być:
1. Stanowczy i konsekwentny – to podstawowe cechy
Od pracownika należy wymagać, przekonać go, że jego praca jest ważna, nie pozostaje dla szefa obojętna. Należy wykazywać się empatią i rozumieć problemy pracownika. Doceniać za dobrze wykonaną pracę. Nie ukrywajmy, pracujemy dla pieniędzy i to one przynoszą w pracy największą satysfakcję.
2. Szacunek działa w obie strony
Pamiętaj, że twój pracownik to też człowiek taki jak ty. To Ty jesteś najważniejszy, ale twoi ludzie też są ważni, pamiętaj, że też się liczą. Traktuj ich tak jak chciałbyś być traktowany.
Jednak postaraj się, żeby nie zapomnieli, kto tu tak naprawdę rządzi. Stosunki koleżeńskie pozostaw za drzwiami. One w pracy nigdy się nie sprawdzają. Znajomy w końcu zacznie od ciebie wymagać, tobie trudno będzie odmówić. Wzajemna frustracja będzie rosnąć aż w końcu skończy się i koleżeństwo i praca.
3. Równe traktowanie i sprawiedliwość
Jeżeli nagradzasz pracowników, traktuj ich jednakowo. Nagrody powinny być zależne od osiągnięć, a nie od twoich stosunków z nagradzanym. Tak jak już wyżej zostało podkreślone: pracownik musi widzieć, że jest doceniany za to jak pracuje, nie za to kim jest.
Pamiętaj, że obniżenie pensji pracowników i innych kosztów nie podniesie zysków firmy. Nie tylko ty wyświadczasz przysługę pracownikowi zatrudniając go. To obustronna wymiana, on wyświadcza ją też tobie, pracując dla ciebie. On musi mieć powody do tego, żeby się starać, żeby chcieć zatrzymać tę pracę. To, że jest ogromny problem ze znalezieniem czegokolwiek na rynku pracy nie może być jednym powodem dla którego on chce zostać u ciebie.
Przydatna lektura dla początkujących biznesmenów:
– “Dobry szef, zły szef” – Robert I. Sutton
– “Jak Być Dobrym Szefem” – Cook Marshall J.
Warto też poznać sytuację z drugiej strony:
– “Trudny szef, czyli jak porozumieć się z przełożonym” – Wróbel Agnieszka
Jeżeli po przeczytaniu tego artykułu dalej jesteś gotów podjąć wyzwanie, jeżeli uważasz że podołasz, my ze swojej strony życzymy ci powodzenia. Właśnie takich ludzi jak TY brakuje. Działaj.