Czy praca na własny rachunek to tylko same korzyści?

W ostatnim czasie wzrosła liczba firm jednoosobowych, które zostają zakładane głównie przez młode osoby. Twierdzą oni bowiem, że dzięki podjęciu takich kroków będą w stanie się sami realizować, zapewnić sobie stałe miejsce pracy, a także pracować na własny rachunek, a nie dla osób trzecich.

Czy rzeczywiście własna działalność gospodarcza to tylko same superlatywy i nie ma żadnych wad z nią związanych? Otóż nie. Owszem własna firma to wiele korzyści. Nie mamy nad sobą osoby nadzorującej, a zatem sami jesteśmy dla siebie szefem. To my w tym przypadku podejmujemy wszelkie decyzje i sami ponosimy za nie odpowiedzialność.

Nie musimy wnioskować o urlop bowiem tak naprawdę pracujemy wtedy, kiedy chcemy. Pamiętając przy tym, żeby nie nadużywać dni wolnych. Im więcej zainwestujemy czasu i pracy w firmę tym większe będą rezultaty naszej pracy. Pracujemy na własny rachunek, a zatem ile wypracujemy jest nasze, oczywiście po opłaceniu kosztów związanych z prowadzeniem własnej firmy.

Niestety własna działalność to również ryzyko. Nigdy nie możemy przewidzieć jak rynek zareaguje na naszą firmę, a zatem nie jest powiedziane, że korzyści finansowe i sukces będzie nam zapewniony. W cięższym okresie zdarza się, że zysk osiągnięty wystarczy jedynie na pokrycie kosztów, a zatem nie zarobimy nic. Bywają także miesiące, kiedy odnotujemy stratę, a zatem będziemy musieli do naszej firmy dołożyć.

W przypadku zatrudnienia na etat, pensja bez względu na sytuację firmy była pracownikowi zawsze zapewniona. Można było ze spokojem czekać do kolejnego miesiąca, aby pieniądze przyszły na konto. Pracownik musi jedynie wykonać swoją pracę, nie musi się martwić, czy to co zrobił w danym miesiącu było opłacalne.

Własna działalność wymaga zaangażowania, cierpliwości i dużego wysiłku. Tutaj musisz działać już na pełnych obrotach, bowiem dbasz o uzyskanie korzyści jak i utrzymanie się na rynku, co w dzisiejszych czasach naprawdę nie jest rzeczą łatwą. Jak zatem widać działalność gospodarcza jest bardzo fajnym rozwiązaniem, ale niesie ze sobą również ryzyko. Pamiętajmy, że nie każde ryzyko się opłaca, a z drugiej strony jeśli nie spróbujemy nigdy się nie przekonamy, jak to jest mieć na swoich barkach własny biznes.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *