O prowadzeniu własnej działalności marzą bardzo różni ludzie. Jedni są młodzi, pełni zapału, chcą pracować dla siebie lub nie mogą się odnaleźć na rynku pracy. Inni, nieco starsi, tacy którzy mają doświadczenie w pracy etatowej, pragną spróbować sił we własnym biznesie.
Dość często otwierając działalność decydujemy się robić to samo, co robi sąsiad czy znajomy, bo widzimy że zarabia na tym duże pieniądze. Następnie bardzo często występuje czarny scenariusz i nowa firma okazuje się być klapą. Właśnie wtedy rodzą się pytania, dlaczego tak się stało skoro znajomemu świetnie idzie?
Otóż, aby odnosić sukcesy w biznesie, trzeba być pracowitym, posiadać pewne cechy charakteru, mieć dobre kontakty i trochę szczęścia. W biznesie zdecydowanie najlepiej radzą sobie osoby o optymistycznym nastawieniu. To właśnie tacy ludzie nie załamują się po porażkach i potrafią podejmować ryzyko, bez względu na to czy chodzi o zaciągnięcie kredytu czy wprowadzenie nowego produktu.
Przedsiębiorca to człowiek, który wie że prowadzenie firmy jest pracą 24 godziny na dobę. Właściciel firmy nie wychodzi z niej o 16.00. Nawet gdy fizycznie przebywa gdzieś indziej, cały czas myśli o firmie, o tym co będzie robił sam, co będą robili jego pracownicy, skąd czerpać zysk, czy inwestycja w nowy produkt się opłaci itp. Biznes, szczególnie na początku, kiedy nie idzie zbyt dobrze, to olbrzymi stres. Są koszty, a nie ma zysku. Nie każdy jest w stanie to znieść. Wygrywają ludzie, którzy potrafią to udźwignąć.
Dobrze jest kiedy nowi przedsiębiorcy posiadają niezbędne umiejętności, są specjalistami w swoich dziedzinach, ponieważ część kosztów mogą wziąć na siebie. Nie muszą płacić ludziom, którzy wykonaliby pewne rzeczy, ale przecież nie za darmo, tylko wykonać pracę samodzielnie. Przeznaczą na to swój czas, lecz oszczędzą część pieniędzy i będą mogli zainwestować je w coś innego.
Wielu przedsiębiorców poległo także na polu zarządzania zasobami ludzkimi. Okazuje się, że nie każdy nadaje się do tego, aby zatrudniać ludzi. Prawie każdy chce być “ludzkim” szefem, nie zawsze jednak tak się da. To na przedsiębiorcy ciąży odpowiedzialność za dalsze losy firmy. Musi ona zarabiać i nie wydawać zbyt wiele. Trudno to osiągnąć, kiedy zatrudnieni pracownicy nie pracują efektywnie. Osoba kierująca grupą ludzi powinna potrafić ją motywować do wysiłku.
Prowadząc biznes trzeba być także świadomym, że jest to nieustający proces uczenia się. Jeśli przestaniesz, to nagle jesteś za konkurentami. Należy przygotować się na zmiany, ponieważ to co świetnie sprzedaje się dzisiaj za dwa lata może już nikogo nie interesować. We współczesnych czasach dobry przedsiębiorca akceptuje, że ciągła zmiana jest normą.