Firma FindAir z Krakowa najlepszym startupem konferencji InfoShare 2017 w Gdańsku

Firma FindAir z Krakowa wygrała konkurs na najlepszy startup podczas konferencji InfoShare 2017 w Gdańsku. Wyniki infoShare Startup Contest ogłoszono w czwartek. Spółka tworzy inteligentne rozwiązania dla astmatyków, pozwalające, przy wykorzystaniu aplikacji na telefon, monitorować chorobę.

W nagrodę FindAir otrzymała 20 tys. euro ufundowane przez prezydenta miasta Gdańska.

Jeden ze wspólników zwycięskiej firmy Tomasz Mikosz powiedział PAP, że spółka prawdopodobnie pod koniec roku wprowadzi do sprzedaży specjalną nakładkę, w kształcie małego korka, który umieszczać się będzie na tradycyjny inhalator.

„Nakładka wyposażona jest w moduły inteligentne i elektroniczne sensory. Przy każdym użyciu inhalatora będzie ona zbierać wiele informacji, np. w jakich warunkach pogodowych – m.in. temperatura, wilgotność powietrza – był zażywany lek, a także dane o miejscowych alergenach i stopniu zanieczyszczenia powietrza” – wyjaśnił Mikosz.

Następnie, dane z nakładki osoba chora na astmę będzie mogła przenieść za pomocą bluetooth na smartfona.

„Na smartfonie opracowana przez nas aplikacja na podstawie różnych algorytmów i sztucznej inteligencji podda analizie dane z nakładki z inhalatora. Dzięki temu będzie można zidentyfikować, co jest głównym czynnikiem wywołującym objawy astmy u chorego” – podkreślił Mikosz.

Dodał, że nakładkę przetestowano już na 40 pacjentach z całej Polski. Firma FindAir przygotowuje się teraz do procesu produkcyjnego. Produkt ma być dostępny w sprzedaży z końcem roku. Wstępnie, jego cena szacowana jest na ok. 150-200 zł.

Krakowska firma pracuje również nad produkcją własnego inhalatora, który także będzie wyposażony w podobne funkcje jak nakładka.

W tym roku, do czwartej edycji konkursu infoShare Startup Contest, organizowanego przez Gdański Inkubator Przedsiębiorczości STARTER i Fundację infoShare, zgłosiło się ponad 150 firm z wielu europejskich krajów, a także tak odległych państw jak np. Indie czy Tanzania.

Firma FindAir wygrała też, organizowany podczas infoShare 2017, konkurs na najlepszy startup medyczny. Innowatorzy z Krakowa otrzymali 17,5 tys. euro.

W trwającej od środy w Gdańsku konferencji infoShare uczestniczy ok. 6 tys. osób. Spotkanie adresowane jest głównie do osób zainteresowanych nowymi technologiami informatycznymi. Impreza zakończy się w piątek.

(PAP)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *