Gowin: Kongres Innowatorów pokazuje inną twarz Polski

Kongres Innowatorów Europy Środkowo-Wschodniej pokazuje inną twarz Polski, pokazuje, że jesteśmy jednym z najdynamiczniej rozwijających się państw Europy – ocenił we wtorek minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin.

Kongres Innowatorów, którego głównym organizatorem jest Polski Fundusz Rozwoju, odbędzie się we wtorek w Warszawie. Uczestniczyć w nim będą m.in. premierzy państw Grupy Wyszehradzkiej.

Gowin powiedział we wtorek w Programie I Polskiego Radia, że Kongres Innowatorów, to wydarzenie, jakiego nie było jeszcze w Polsce, a nawet w Europie Środkowej. “Zastanawiam się, czy kiedykolwiek, jakieś wydarzenie – związane z kwestiami, na pozór dosyć abstrakcyjnymi, takimi jak innowacyjność, związek nauki i gospodarki – przyciągnęły tylu ważnych polityków, w tych kilkoro premierów” – zaznaczył.

“To jest Kongres, który pokazuje inną twarz Polski, pokazuje, że jesteśmy jednym z najdynamiczniej rozwijających się państw Europy i że plan premiera Mateusza Morawieckiego, polegający m.in. na pchnięciu polskiej gospodarki na tory innowacyjności, a zatem także wysokich zarobków, na tory, które spowodują, że Polacy przestaną być już tanią siłą roboczą, to jest wielkie cywilizacyjne przedsięwzięcie, wielka szansa, którą potrafimy krok po kroku realizować” – powiedział minister nauki.

Gowin podkreślił także, że od stycznia obowiązuje ustawa o innowacyjności, która – jego zdaniem – w realny sposób stwarza zachęty do współpracy między naukowcami a przedsiębiorcami.

“Zapowiadaliśmy od początku, że to jest dopiero pierwszy krok, rzeczywiście jest już nowa, kolejna ustawa o innowacyjności, która nie uchyla obowiązujących od stycznia rozwiązań, ale która idzie dalej w tym, że ulgi podatkowe będą podwojone” – mówił Gowin. Dodał, że “od 1 stycznia 2018 roku, każda złotówka – już nie co druga, jak obecnie – zainwestowana przez przedsiębiorców w badania i rozwój – będzie mogła być odliczona od podatku”.

Gowin przekonywał, że rząd stworzył ramy prawne, które umożliwiają powstawanie “polskich Dolin Krzemowych”. “Teraz jest przestrzeń wolnego działania dla polskich innowatorów, konstruktorów, naukowców” – dodał.

Minister poinformował, że niedługo wybiera się do Brukseli, aby po raz kolejny renegocjować warunki udziału polskich naukowców w programie finansowania badań naukowych i innowacji – Horyzont 2020. Jak ocenił, naukowcy ze wszystkich nowych krajów Unii są traktowani “po macoszemu”. “Skutki są niestety negatywne dla całej Europy, bo nie wykorzystuje się potencjału naukowców z tych kilkunastu krajów” – podkreślił Gowin.

Z kolei wiceminister kultury Jarosław Sellin mówił we wtorek w TVP Info, że Polsce zależy na tym, aby “nasz region nie był tylko montownią, jak przez wiele lat się o naszym regionie mówiło”.

“Chcemy, żeby tutaj również powstawały startupy, żeby powstawały nowoczesne pomysły (…). Myślę, że z czasem się okaże, że to jest też bardzo interesujący obszar w Europie Środkowej, jeśli chodzi o innowacje w gospodarce” – powiedział Sellin. Dodał, że zainteresowane są tym wszystkie cztery kraje Grupy Wyszehradzkiej.

(PAP)

One thought on “Gowin: Kongres Innowatorów pokazuje inną twarz Polski

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *