Granty dla młodych innowatorów w programie “Odkrywcy Diamentów”

Autorzy innowacyjnych projektów – nowoczesnej drukarki 3D i inteligentnego elektrycznego roweru – otrzymali granty od Politechniki Białostockiej i przedsiębiorców w ramach programu “Odkrywcy diamentów”. Przyznano też pięć stypendiów zdolnym studentom uczelni.

Główny cel programu, który działa od ponad dwóch lat, to szeroka pomoc uzdolnionej młodzieży na jak najwcześniejszym etapie, wyłonienie ich pomysłów, zachęcenie do ich rozwijania i studiowania na politechnice – wyjaśnił w środę na konferencji prasowej rektor Politechniki Białostockiej prof. Lech Dzienis.

Jego zdaniem program się sprawdza, a młodzież, która wcześniej otrzymała grant na swoje projekty, bardzo często wybiera właśnie Politechnikę Białostocką, by tu kontynuować i rozwijać swoje pomysły.

Obecnie kapituła “Odkrywców Diamentu” przyznała granty dwóm projektom uczniowskim z Zespołu Szkół Elektrycznych w Białymstoku. Prof. Dzienis mówił, że ta szkoła składa najwięcej projektów i jest głównym beneficjentem programu. Dodał, że to dzięki dobrym nauczycielom, którzy potrafią zachęcić młodzież do działania.

Jeden z projektów, który otrzymał dofinansowanie w wysokości 4 tys. zł, przewiduje skonstruowanie innowacyjnej drukarki 3D. Jak mówił jeden z autorów pomysłu Jakub Tymiński, drukarka 3D będzie zintegrowana z systemem obróbki wydruku. Dodał, że dotąd nie było takiego produktu na rynku. Wyjaśnił, że wydruk będzie drukowany z płynnego materiału utwardzanego za pomocą światła, a następnie dzięki systemowi obróbki będzie wyczyszczony, wysuszony i utwardzony.

Drugi projekt – inteligentny rower elektryczny – otrzymał grant w wysokości 5 tys. zł. To już drugi grant zespołu uczniów budujących ten rower. Jak mówił dziennikarzom Damian Orzechowski, rower będzie wspomagany silnikiem elektrycznym, będzie miał własne oświetlenie, czujniki odległości. Rower będzie mógł przejechać ok. 100 km bez wspomagania.

W ramach “Odkrywców Diamentów” przyznano też pięć semestralnych stypendiów indywidualnych. Otrzymał je m.in. Petros Psyllos, którego jest twórcą kilku projektów, w tym Matii, czyli sztucznego oka dla osób niewidomych, który zdobywa uznanie na całym świecie.

Trzy stypendia otrzymali studenci: Paweł Antoniuk, Iwona Gruszczyńska oraz Sławomir Grycuk, którzy zaangażowani są m.in. w projekt bionicznej protezy ręki. Kolejne stypendium otrzymał Piotr Wasilewski, twórca zegarka do nauki programowania.

Jak mówili stypendyści, pieniądze pozwolą im na rozwijanie projektów, a także na udział w różnych konkursach, na których będą mogli prezentować swoje wynalazki.

Kapituła programu, który realizuje Politechnika Białostocka wspólnie z 14 przedsiębiorstwami, przyznała dotąd granty dla 29 projektów uczniowskich na łączną kwotę ponad 145 tys. zł. “Odkrywcy Diamentów” to także stypendia dla uzdolnionych studentów uczelni; do tej pory przyznano ich w sumie pięć. (PAP)

autor: Sylwia Wieczeryńska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *