Jak przygotować umowę B2B?

Współpraca między dwoma przedsiębiorstwami to jedna z najpopularniejszych dziś form prowadzenia działalności. Tak zwany B2B (business to business) jest kontraktem pomiędzy jedną formą firmy i drugą, w celu określenia przedmiotu działalności, stawki oraz efektów współpracy. Jak przygotować odpowiednią umowę B2b? Sprawdzamy!

Przede wszystkim pamiętaj, że B2B może dotyczyć różnych form firmowych – od dwóch działalności jednoosobowych przez spółki cywilne, aż po spółki prawa handlowego. Wszystkie formy są tu dozwolone. Wiele osób zwraca jednak uwagę na fakt, że przecież podmioty te pracują na fakturach – po co im więc umowa?

Dlaczego umowa B2B jest konieczna?

Chociaż rzeczywiście wystarczy wystawić fakturę, żeby pokryć koszt pracy jednej z firm i wliczyć ją w koszty dla drugiej, to umowa B2B ma niebagatelne znaczenie. Jeżeli współpraca przestanie się układać, to przedsiębiorstwa będą mogły powołać się na konkretne zapisy w firmie – to ułatwi egzekwowanie postanowień kontraktu oraz ściągnięcie ewentualnych należności.

Co powinna zawierać dobra umowa B2B?

Przede wszystkim dane identyfikacji przedsiębiorstw. To ważne, żeby później móc się na nie powołać. Musi być NIP oraz adres prowadzenia firm. Konieczne są informacje na temat ewentualnych kar, zakresu działalności, terminu umowy, miejsca wykonywania zadań i wynagrodzenia. Warto dodać również na jakie konto będzie przelane wynagrodzenie i kiedy firma wykonująca zadanie musi wystawić fakturę. Jeżeli praca ma związek z prawami autorskimi, to warto spisać też informację na temat przekazywania takich praw na rzecz zlecającego określoną w umowie czynność.

Sprawną umowę B2B może przygotować doradztwo prawne dla firm. Dlaczego? Tego typu podmioty wiedzą jak zrobić korzystną umowę, zgodną z przepisami kodeksu cywilnego i zawierającą odpowiednią ochronę przed działaniami nieetycznymi. Zwróć się więc do prawnika, jeżeli czujesz, że samemu nie stworzysz odpowiednio przygotowanego dokumentu dla przedsiębiorców!

One thought on “Jak przygotować umowę B2B?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *