Jak ustalić cenę, która nie skrzywdzi klientów ani firmy?

Młodzi, niedoświadczeni przedsiębiorcy często ustalają nieadekwatną cenę dla sprzedawanego przez siebie produktu lub usługi. Cena zostaje przez nich zawyżona lub nawet częściej zaniżona. W pierwszym przypadku najprawdopodobniej przedsiębiorca prędko przekona się, że nie ma klientów na oferowany przez niego towar. Z kolei w drugim zainteresowanie może go przytłoczyć, ale także nie zawsze tak się dzieje, gdyż klient obawia się słabej jakości produktu, gdyby cena wydawała mu się zbyt niska.

Często przez niskie poczucie własnej wartości, młody przedsiębiorca zaniża cenę produktu. Wynika to z braku doświadczenia i braku mocnego przekonania, że jego oferta jest więcej warta. Nie ma co się dziwić osobie stawiającej pierwsze kroki w biznesie, że postępuje w ten sposób. Jednak takie zachowanie przeważnie źle się dla niego kończy. Jeśli firma nie generuje zysków na odpowiednim poziomie, zapewniających jej utrzymanie i rozwój, wtedy upada. Można nakierować swoją strategię tylko na przetrwanie, ale jest to nieopłacalne na dłuższą metę. Nie po to zakłada się firmę, aby dzięki niej nie zarabiać. W celu zapobiegnięcia takiemu niebezpieczeństwu, należy zacząć od trafnej wyceny własnego produktu lub usługi.

Pierwszym i zarazem podstawowym krokiem jest wycena wyprodukowania towaru. Przedsiębiorca musi wiedzieć ile zapłaci za potrzebne surowce, technologię, ludzi itp. Wszystko ma znaczenie, ponieważ w przeciwnym wypadku można zobaczyć za późno, że któryś element procesu generuje zbyt duże koszty w stosunku do zysku zapewnianego ze sprzedaży. Ważnym kosztem jest dystrybucja, to w jaki sposób chcesz dotrzeć do swoich klientów ma kluczowe znaczenie.

Jeśli wiesz już dokładnie, ile zapłacisz za wytworzenie produktu, możesz przystąpić do dodania wartości, która będzie dla firmy zyskiem. Cena nie może być na początku wygórowana, ponieważ produkt nie będzie atrakcyjny dla klientów. Nie oznacza to, że nie jest on tego wart, ale że klienci nie będą mieli powodu przekonać się o jego jakości poprzez zakup. Klient ma pewne wyobrażenie co do tego, ile dana rzecz powinna kosztować i tylko jeśli go przekonasz, że warto zapłacić więcej, będzie on skłonny to zrobić.

W każdym razie, jeśli marka jest nowa, nieznana, należy podać cenę w sposób ostrożny. Warto skoncentrować się na tych elementach, które wyróżniają firmę i jej produkt, dzięki czemu klient będzie chciał za to zapłacić i wybrać właśnie tę firmę przed jej konkurencją. Nowa marka musi sobie dopiero zasłużyć na zaufanie.

Często przedsiębiorca chce się wyróżnić niską ceną. Zachęca to konsumentów do zakupu, ale nie zawsze jest dobrym krokiem. Gdy patrzysz na konkurencję i wydaje ci się, że cena przez nią podawana jest zbyt wysoka i ty możesz to dostarczyć taniej, dobrze przemyśl swoją decyzję. Zwykle ceny twoich konkurentów, którzy już jakiś czas działają na rynku powstały w oparciu o ich wiedzę o kosztach tego przedsięwzięcia. Szybko może okazać się, że twoje pierwotne założenia mijają się z prawdą.

Ze wskazanych wyżej powodów, warto zastanowić się jaką dodatkową wartość niesienie dla klienta oferowany produkt lub usługa. Być może twoją usługę da się różnicować. Chodzi tutaj o to, że ta sama usługa, lecz w kilku wersjach, będzie miała szansę trafić w gust większej ilości klientów. Dowiesz się również na co klienci zwracają uwagę, co ma dla nich znaczenie, czego szukają. Jeśli twoi konkurenci mają produkt taki sam jak ty, możesz do niego dodać np. serwis, zróżnicowanie cenowe, dodatkowe opcje itp.

Wyceniać swoją pracę nie jest łatwo, ponieważ trudno tutaj o obiektywność, lecz aby nie popaść w skrajności można trzymać się kilku zasad: porównanie oferty do konkurencji, dokładne oszacowanie kosztów produkcji i dystrybucji, obliczenie wysokości zysku, który jest firmie potrzebny do prawidłowego funkcjonowania. Gdy uda się wypośrodkować te trzy czynniki, cena produktu czy usługi będzie odpowiednia, co oznacza że ani nie skrzywdzi klientów, ani firmy.

Tekst powstał we współpracy z byw.pl.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *