Jakich klientów nie chcesz pozyskać?

Na pytanie o to jacy klienci są wartościowi dla firmy, wiele osób odpowiada, że wszyscy. Takie myślenie wynika z błędnego przekonania, że klient równa się zysk. Klienci to także koszty. Nie chodzi tylko o materiały, ktoś ich musi obsłużyć, wytłumaczyć, przyjąć reklamację itp.

Niektórzy klienci są uciążliwi. Nigdy nie dadzą firmie zarobić, będą mieli wiele pytań, zajmą wiele czasu, a zamówią mało lub wcale. Występują również klienci ciągle narzekający np. na jakość, wykonanie, usługę, a sami spóźniający się z zapłatą. Tacy klienci przysparzają więcej problemów niż jest to warte.

Firma na szczęście może sobie z tym poradzić. Za pomocą właściwie kierowanej komunikacji marketingowej można dotrzeć bardzo precyzyjnie do określonej grupy odbiorców. Taka komunikacja ma jeszcze jedną dodatkową zaletę, mianowicie jest niedroga (kierujesz ją do mniejszej grupy docelowej).

Firma, która zdecyduje się wybrać sobie klienta, może dostosować swój produkt do jego konkretnych wymagań. Nie uda się wyprodukować takiego przedmiotu, który uszczęśliwi wszystkich, ale można spróbować wyprodukować taki, który trafi w gust konkretnych odbiorców.

To wymaga dobrego poznania swojego klienta. Musisz znać jego nawyki, przyzwyczajenia, wiedzieć jakie portale śledzi, czym się interesuje, z czego korzysta, co jest dla niego istotne, a co nie. Do tego zwykle służą badania marketingowe, w których pyta się klienta o produkt, z którego aktualnie korzysta.

Zamiast marnować czas i nerwy na niewłaściwych klientów, lepiej z nich zrezygnować i podesłać ich konkurencji. Wtedy to konkurent musi się martwić trudnym klientem., który nie pozwoli mu wiele zarobić, a będzie zawracał głowę, przez co nie zajmie się sprawami ważnymi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *