Biznesplan powinno się rozpoczynać od ogólnego scharakteryzowania przedsiębiorstwa. Należy określić m.in. nazwę firmy, przedmiot działalności, sylwetkę inwestora (właściciela), misję firmy, historię, zakres działania, siedzibę, analizy poprzedzające biznesplan, cele itp. Jeśli uważasz, że należy zawrzeć również inne informacje, to nie ma żadnych przeszkód, aby to zrobić. W tym miejscu zajmiemy się jedynie nazwą firmy.
Wymyślenie odpowiedniej nazwy firmy jest czymś bardzo ważnym. Być może nie będzie ona miała na początku większego znaczenia, ale później kiedy już wypracujesz sobie markę, trudno będzie dokonać zmiany. Dobrze jest jeśli nazwa firmy wskazuje na rodzaj prowadzonej działalności, określa kim jesteś i co robisz, ale trudno to uzyskać.
Z pewnością nazwa firmy powinna być krótka i łatwa do zapamiętania, „wpadać w ucho”. Ważna jest jej użyteczność. Np. mógłbyś/mogłabyś chcieć wykorzystać własne nazwisko, w celu podniesienia wiarygodności firmy. Jest to dobry pomysł, ale w sytuacji kiedy Twoje nazwisko jest trudne do wymówienia, długie, zawiera wiele polskich znaków, prawdopodobnie lepiej jest rozważyć inną opcję.
Uważa się, że dobra nazwa składa się z jednego do dwóch słów, które trafnie opiszą Twoją strategię. Pozwala ona odróżnić się od konkurencji i dlatego powinna być ułożona z dużą starannością. Wskazywać Twoją firmę w sposób, który ją wyróżnia spośród wielu innych firm.
Nazwa powinna pozytywnie się kojarzyć i budzić zaufanie. Jeśli prowadzisz firmę, to coś sprzedajesz. Masz więc klientów. Zapewne klient chętniej wyłoży własne, ciężko zarobione pieniądze na coś co będzie uważał za dobre, prędzej Ci zaufa.
Czasami ludzie wybierają nazwy, które brzmią zabawnie. Jest to nazwa, która zostanie zapamiętana, ale zanim się zdecydujesz na taki krok, rozważ czy na dłuższą metę chcesz być kojarzony w ten sposób. Wszystkie żarty w końcu przestaną Cię bawić, a produkt/usługa może nie być odbierana poważnie. Z podobnych względów lepiej unikać nazw kontrowersyjnych.
Wybór nazwy może się wydawać czymś prostym. Nie zapominaj jednak, że nazwa jest wizytówką firmy, jej siłą lub słabością. Za jej pomocą będziesz promować firmę. Starannie przemyśl swój wybór.