Część biznesplanu należy poświęcić wyjaśnieniu jakie produkty lub/i usługi zamierzasz wprowadzić na rynek, dlaczego według Ciebie będą one konkurencyjne wobec innych, w czym są one lepsze, a także na jakim etapie rozwoju obecnie się znajdują, co trzeba jeszcze zrobić, aby powstały, jakie koszty ponieść.
Rozpocznij od ogólnej charakterystyki swojej oferty, a następnie przejdź do jej szczegółów. Dokładnie opisz swój produkt lub usługę, jak również branżę w której działasz. Opis powinien być precyzyjny, żeby osoby czytające mogły uzyskać dokładny obraz Twoich produktów lub usług i odniosły wrażenie, że się na tym znasz. Unikaj jednak stosowania żargonu, nie we wszystkich przypadkach jest to możliwe, ale trzeba się starać go ograniczyć po to, aby nawet laik zrozumiał o co Ci chodzi.
Lista i opis produktów/usług to jeszcze nie wszystko. Napisz w jaki sposób klient będzie mógł wykorzystać Twoje produkty i usługi. Również powszechnie znany i popularny produkt może posiadać funkcje, które nie są oczywiste i będą stanowiły jego wyróżnik.
Odpowiedz na pytanie czy Twój produkt już istnieje, czy też jest dopiero w fazie projektowej. Możesz zamieścić ilustrację, w celu ukazania jak on wygląda, w jaki sposób działa. Udowodnij, że posiadasz stosowne kwalifikacje, doświadczenie i możliwości techniczne konieczne do jego wykonania.
Zastanów się nad tym czy istnieje możliwość poszerzenia Twojej oferty o inne produkty lub usługi, które będą ją uzupełniały. Być może to właśnie one będą stanowiły o Twojej przewadze konkurencyjnej oraz generowały dodatkowy dochód, który nie jest do pogardzenia. Nie zamykaj się tylko na jedną możliwość. Klient posiadając opcję zakupu produktu od Ciebie, wzbogaconą np. o jego serwis w atrakcyjnej cenie, będzie bardziej skłonny kupić go od Ciebie niż od konkurenta, który tego nie zapewnia.
Wskaż jakie są koszty produktu. Określ w jaki sposób go pozyskasz. Jeśli chcesz samodzielnie go wyprodukować, wskaż komponenty, z których jest wytwarzany i oszacuj koszty. Jeśli jest to usługa, napisz kto wykona pracę i gdzie. Oblicz ile czasu potrzebujesz, aby go wytworzyć.
Jeśli już teraz wiesz, że Twój produkt jest wyjątkowy, nowatorski i inni będą chcieli go powielić, możesz skorzystać z ochrony prawnej (np. opatentować). W tej części biznesplanu warto o tym wspomnieć i zastanowić się nad tym jak będziesz chronił/a swoją własność. Jest to szczególnie istotne, kiedy produkt jest łatwy do skopiowania.
Napisz jeszcze o czymś bardzo ważnym, tzn. w jakiej relacji pozostaje Twój produkt do konkurencji, jakie są jego wady i zalety na jej tle. Jeśli uważasz, że bije ją na głowę, to wyjaśnij dlaczego. Jeśli taki nie jest, możesz sformułować plan jaki wcielisz w życie, żeby stał się bardziej konkurencyjny i atrakcyjniejszy dla klientów.
Klienci pragną przede wszystkim otrzymać towar wysokiej jakości, który stanowi odpowiedź na ich konkretne potrzeby. Ty jako przedsiębiorca, który decyduje się im ten towar dostarczyć, musisz być przekonany/a, że Twój produkt jest właśnie taki, charakteryzuje się wysoką jakością i może z powodzeniem zaspokoić wymagania osób, które za niego zapłacą. Nie zapomnij, że nie każdy klient musi być zadowolony. Zastanów się czy przewidujesz objęcie towaru gwarancją, w jaki sposób będzie wyglądał proces złożenia i rozpatrzenia reklamacji.
Informacje jakie zamieścisz w tej części biznesplanu będą użyteczne dla osób nie związanych z Twoją branżą, które będą mogły sobie wyobrazić całe przedsięwzięcie. Będą jednak również ważne dla Ciebie, ponieważ wymuszą przeprowadzenie analizy co już masz, co musisz pozyskać, jak to zrobić itp.
26 thoughts on “Opis produktów i usług w biznesplanie”