PGNiG chce przeznaczyć ok. 680 mln zł na innowacje

Innowacyjne projekty, współpracę ze startupami oraz programy badawczo-rozwojowe – na te działania, związane z innowacyjnością oraz badaniami i rozwojem, w ciągu najbliższych 5 lat Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG) będzie przeznaczać co roku ponad 100 mln zł.

PGNiG chce zwiększyć zaangażowanie kluczowych jednostek Grupy Kapitałowej w innowacyjność oraz badania i rozwój. Zgodnie z nową strategią Grupa PGNiG przeznaczy na te cele w latach 2017-2022 ok. 680 mln zł. To znaczy, że średnio co roku ponad 100 mln zł inwestowane będzie w innowacyjne projekty, współpracę ze startupami oraz programy badawczo-rozwojowe, które mogą pozytywnie wpłynąć na rozwój sektora energetycznego w Polsce – informują przedstawiciele PGNiG w przesłanym PAP w poniedziałek komunikacie.

“Dzięki zwiększeniu inwestycji w innowacje będziemy efektywniej wspierać nasze otoczenie biznesowe. W najbliższych latach chcemy mieć większy wpływ na rozwój sektora gazowego w Polsce. Mamy ambitne plany, aby stać się liderem rozwoju innowacyjności w tym sektorze. Ciągle poszukujemy i jesteśmy otwarci na nowe inicjatywy” – tłumaczy Łukasz Kroplewski, wiceprezes Zarządu PGNiG SA ds. rozwoju.

Oprócz zwiększenia nakładów przeznaczonych na badania i rozwój oraz planów wdrażania innowacyjnych rozwiązań, strategia PGNiG przewiduje zintensyfikowanie współpracy z ośrodkami badawczymi i kadrą naukową.

Do najważniejszych projektów, które PGNiG będzie realizowało w najbliższym czasie w obszarze B+R+I należą “Geo-Metan” oraz program INGA. Pierwszy projekt ma na celu rozwój technologii pozwalających na wydobycie metanu z pokładów węgla. Natomiast drugi tworzony wspólnie z Narodowym Centrum Badań i Rozwoju oraz spółką Gaz-System będzie polegał na wsparciu badań naukowych i prac rozwojowych w obszarze gazownictwa.

PGNiG już teraz bierze udział w programach sprzyjających rozwojowi innowacyjnych firm. Współtworzy program akceleracji MIT Enterprise Forum, który ma przyspieszyć komercjalizację pomysłów technologicznych wybranych startupów, organizuje Warsztaty Innowacyjnych Pomysłów dla młodych firm z branży oraz tworzy własny inkubator Innvento dla startupów.

Nowa strategia PGNiG, w tym także plany grupy dotyczące rozwoju innowacyjności, jest spójna z rządowym “Planem na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju”. Do sfinansowania inwestycji PGNiG w B+R+I mają zostać także wykorzystane dostępne środki UE.

PAP – Nauka w Polsce

3 thoughts on “PGNiG chce przeznaczyć ok. 680 mln zł na innowacje

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *