Jak pogodzić macierzyństwo z biznesem?

Macierzyństwo to jedna z najważniejszych ról w życiu kobiety. Jednakże bardzo często matki zapominają o swoich innych rolach, zasłaniając się dobrem dziecka czy rodziny. Rezygnują ze swoich marzeń, z pracy zawodowej, z ryzyka i pasji na poczet życia prywatnego. Jeśli kobieta robi to świadomie i w zgodzie ze sobą, to problemu nie ma. Zaczyna on się pojawiać, gdy matka odczuwa coraz większą frustrację i poświęcenie, z jednej strony ją to cieszy, a z drugiej jest nieszczęśliwa.

Aby być dobrą matką kobieta nie musi rezygnować z całego swojego życia. Oczywiście macierzyństwo determinuje pewne ograniczenia, co jest naturalne. Przy niemowlęciu kobieta musi być przez większość czasu, poświęcając mu pełną uwagę. Jednakże ten czas w życiu dziecka i matki mija. Gdy dziecko dorasta, chodzi do przedszkola, szkoły, nie potrzebuje już aż takiej uwagi. To jest czas, w którym matka może poświecić się również pracy zawodowej i spełnianiu się na różnych polach. Chcąc to uczynić, potrzebuje kilku narzędzi.

Pierwszym podstawowym jest dobra organizacja czasu. Kalendarz rodzinny jest do tego dobrym sposobem. Najlepszy jest tygodniowy, gdzie zapisujemy swoje spotkania, zajęcia dzieci, pracę męża i inne zobowiązania. Wówczas tworzy nam się siatka, która daje rozwiązania. Gdy my mamy spotkanie, mąż akurat wraca z pracy, to on może odebrać dzieci ze szkoły. To ułatwia życie rodziny, powodując że każdy robi co do niego należy, jednocześnie zachowując również czas na swoje przyjemności czy sprawy.

Kolejnym ułatwiającym aspektem jest przekonanie o tym, że możemy zostać czasem wyręczone. Kobiety w wielu sytuacjach myślą, iż tylko one wykonają dane zadanie najlepiej. One najlepiej odrobią z dzieckiem zadanie domowe, wypiorą, ugotują, wyprasują, zrobią zakupy. Tymczasem okazuje się, że pozbycie się tego destruktywnego myślenia da nam kilka wolnych chwil, nauczy dzieci odpowiedzialności i samodzielności. Docenienie zdolności własnych dzieci i męża bywa zbawienne.

Proszenie o pomoc to również dobre rozwiązanie. Matka-bizneswoman musi być kreatywna i musi potrafić prosić o pomoc. Czy to teściową, siostrę, brata męża, kuzyna, sąsiadki itd. W biznesie jest podobnie. Tak jeśli jakiejś wiedzy się nie ma, prosi się o pomoc np. doradcę finansowego. Wszystko po to, aby zmniejszyć ryzyko. Analogicznie ma to się do życia prywatnego i organizacji czasu. Jeśli kobieta nie daje sobie rady, powinna poprosić o pomoc, żeby nie chodzić sfrustrowaną, co przełoży się źle na życie rodzinne.

Kobiet zaangażowanych w biznes przybywa, ponieważ matki już wiedzą, że macierzyństwo to tylko etap w ich życiu. Oczywiście zawsze będą matkami, nawet dorosłych już osób, lecz już nie będą za nie odpowiadały i nie będą potrzebne im do przeżycia każdego dnia. A biznes prowadzony jednocześnie z małym dzieckiem na rękach, pokaże nam samym ile potrafimy oraz nauczy wiele nasze dziecko, które już od małego będzie widziało, że nic w życiu nie przychodzi samo. To cenna lekcja dla matek, lecz również i dla ich pociech.

/md/

One thought on “Jak pogodzić macierzyństwo z biznesem?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *