Kiedy Polacy planują własny biznes

Kiedy następuje ten moment, że najlepiej jest pomyśleć o własnym biznesie? Uciekając od filozoficznych refleksji, lepiej skoncentrować się na twardych danych. Okazuje się, że to zróżnicowane i możliwe do zaobserwowania w cyklu rocznym. Największe zainteresowanie planowaniem biznesu odnotowuje się w kwietniu i maju. Jak to wygląda w poszczególnych miesiącach? O tym za chwilę, teraz po kolei.

Do badania zainteresowań posłużyły tutaj narzędzia analityczne od Google. Za ich pomocą sprawdzono popularność zapytań dla słowa kluczowego “biznesplan” i słów z nim powiązanych. Przebadano je w okresie ostatnich trzech lat (dla roku 2013, 2014 i 2015). Pamiętając, że rok 2016 jeszcze się nie zakończył, nie będzie brany pod uwagę.

W 2013 r. największe zainteresowanie hasłem „biznesplan” było pomiędzy 7 a 13 kwietnia i utrzymywało się na wysokim poziomie aż do połowy czerwca, kiedy zaczęło słabnąć. Podobnie wyglądało to w roku 2014, kiedy największa liczba zapytań przypadała na okres od 30 marca do 5 kwietnia, następnie obniżyła się w czasie świąt wielkanocnych, aby utrzymywać się na wysokim poziomie przez cały maj. W 2015 r. szczyt popularności został osiągnięty pod koniec maja.

Nieco inaczej wygląda sytuacja, gdy wziąć pod uwagę również hasła powiązane i przedstawić zainteresowanie w rzeczywistych liczbach wyszukiwań (dane są dostępne tylko dla 2015 r.). Widać wtedy, że największą popularnością cieszyły się one w styczniu, marcu, kwietniu i maju. Reszta miesięcy uplasowała się poza granicą 150 tys. wyszukiwań miesięcznie.

Liczby przedstawiają, jak często hasło było wyszukiwane w odniesieniu do najwyższego punktu wykresu w danym czasie i regionie. Wartość 100 oznacza najwyższą popularność hasła.

Zainteresowanie hasłem „biznesplan” w 2013 r.

W 2013 r. najczęściej szukano frazy „biznesplan” w województwach (według kolejności):

 1. świętokrzyskim;
 2. pomorskim;
 3. podlaskim;
 4. kujawsko-pomorskim;
 5. podkarpackim.

Zainteresowanie hasłem „biznesplan” w 2014 r.

W 2014 r. najczęściej szukano tej frazy w województwach (według kolejności):

 1. podlaskim;
 2. warmińsko-mazurskim;
 3. lubelskim;
 4. podkarpackim;
 5. opolskim.

Zainteresowanie hasłem „biznesplan” w 2015 r.

W 2015 r. najczęściej szukano tej frazy w województwach (według kolejności):

 1. zachodniopomorskim;
 2. opolskim;
 3. warmińsko-mazurskim;
 4. lubelskim;
 5. łódzkim.

Średnia miesięczna liczba wyszukiwań hasła „biznesplan” i haseł powiązanych w 2015 r.

Często osobami piszącymi biznesplan są studenci, chcący oddać pracę na zaliczenie – wynika tak z zapytań skierowanych do Biznesplan.org. Widać to również na powyższych wykresach, gdy liczba zapytań zaczyna rosnąć wraz z rozpoczęciem roku akademickiego w październiku oraz jest bardzo wysoka w maju. Najwięcej zapytań skierowanych do Biznesplan.org od osób piszących biznesplan na potrzeby własnej firmy jest w marcu i kwietniu, zwykle ubiegają się one o przyznanie dotacji na rozpoczęcie działalności gospodarczej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *