Politechnika Warszawska i Siemens Polska nagrodzili najlepsze projekty podczas Demo Day

Projekty dotyczące parametrów pracy odnawialnych źródeł energii oraz magazynów energii; badań eksperymentalnych układu selektywnej redukcji katalitycznej (SCR) auta oraz urządzenia do mikrofalowego niszczenia roślin inwazyjnych – doceniono w Konkursie o Nagrodę Siemensa i Politechniki Warszawskiej.

Tegoroczna, 27. edycja konkursu została zorganizowana pod hasłem „Dane dla środowiska”, a zgłaszane projekty miały w szczególności uwzględniać wykorzystanie danych oraz zagadnienia zrównoważonego rozwoju i społecznej odpowiedzialności.

Finaliści Konkursu zaprezentowali swoje pomysły podczas Demo Day. „Chcemy, aby podejmowana tematyka nie tylko przyczyniała się do wdrożeń innowacyjnych projektów, ale przede wszystkim była odpowiedzialna społecznie, kształtowała i ugruntowywała świadome postawy wynalazców i pomysłodawców, uważnie wsłuchujących się zarówno w środowisko, jak i ludzkie potrzeby” – powiedział podczas Demo Day prof. Krzysztof Zaremba, rektor Politechniki Warszawskiej, cytowany na stronach uczelni.

Jak tłumaczył Maciej Zieliński, prezes Siemens Polska, tematyka konkursu „Dane dla środowiska” wskazuje na dwa megatrendy towarzyszące czwartej przemysłowej rewolucji: cyfryzację i zrównoważony rozwój. „Dane, big data, mogą dać nam bardzo dużo odpowiedzi, jak produkować bardziej efektywnie” – zaznaczył prezes Siemens Polska, cytowany na stronach PW. Z kolei zrównoważony rozwój – jego zdaniem – pokazuje, jak to robić w sposób neutralny dla środowiska i człowieka.

Pierwsze miejsce i nagrodę w wysokości 25 tys. zł zdobył zespół z Politechniki Wrocławskiej w składzie: prof. dr hab. inż. Tomasz Sikorski, dr hab. inż. Jacek Rezmer, prof. PWr, dr inż. Jarosław Szymańda, prof. PWr, mgr inż. Anna Ostrowska, inż. Angelika Jesionka, inż. Mateusz Kowal, inż. Wojciech Frydlewicz – za projekt „Most wymiany danych oraz doświadczeń w obszarze zielonej transformacji”.

Projekt, jak poinformowano na stronach PW, „dotyczy rozwoju współpracy społeczności akademickiej i przedsiębiorstw w obszarze monitoringu i wymiany danych dotyczących parametrów pracy odnawialnych źródeł energii oraz magazynów energii”. W jego ramach zaplanowano rozszerzenie dostępu i wykorzystania długoterminowych danych pochodzących z Badawczego Systemu Fotowoltaicznego i Bateryjnego Magazynu zainstalowanych na kampusie Politechniki Wrocławskiej. „Utworzona infrastruktura i rozwiązania będą dostępne dla studentów i doktorantów, a także zespołów badawczych” – poinformowano.

Drugie miejsce i nagrodę w wysokości 15 tys. zł zdobył projekt realizowany we współpracy firmy Tenneco Automotive Eastern Europe i Politechniki Śląskiej pod tytułem „Badania eksperymentalne i numeryczne selektywnej redukcji katalitycznej dla samochodów z silnikiem o zapłonie samoczynnym”. Jego autorami są: dr inż. Damian Kurzydym, dr hab. inż. Zbigniew Żmudka, prof. PŚ, dr hab. inż. Adam Klimanek, prof. PŚ.

Celem projektu było przeprowadzenie badań eksperymentalnych i numerycznych dla układu selektywnej redukcji katalitycznej (SCR) samochodu osobowego z silnikiem diesla. Powstała praca doktorska, której efekty zostały wdrożone w przemyśle. „Opracowany układ SCR jest obecnie wdrażany do produkcji seryjnej i finalnej sprzedaży na europejskim rynku części zamiennych” – czytamy na stronach PW.

Trzecie miejsce zajął zespół z Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie: dr hab. inż. Krzysztof Słowiński, prof. URK, dr hab. inż. Sylwester Tabor, prof. URK, dr inż. Beata Grygierzec. Kapituła doceniła projekt „HOGWEED – urządzenie do mikrofalowego niszczenia roślin inwazyjnych”. W nagrodę zespół otrzymał 10 tys. zł.

„Emitowane przez urządzenie promieniowanie powoduje nagrzewanie roślin i podłoża, w tym korzeni, a w konsekwencji denaturację białka i unicestwienie roślin inwazyjnych” – podano w informacji pokonkursowej. Zaletą metody jest potwierdzony brak negatywnego wpływu promieniowania MW na glebę i siedlisko.

Finałowe projekty oceniała Kapituła w składzie: prof. Józef Modelski z Wydziału Elektroniki i Technik Informacyjnych PW (przewodniczący), Maciej Zieliński – prezes Siemens Polska, dr inż. Maciej Cader – przedstawiciel Sieci Badawczej Łukasiewicz, zastępca dyrektora ds. Badawczych Przemysłowego Instytutu Automatyki i Pomiarów PIAP, dr inż. Marian Bubak – przedstawiciel Fundacji na rzecz Nauki Polskiej, dyrektor ds. naukowych Centrum Sano przy Akademickim Centrum Komputerowym Cyfronet AGH w Krakowie, prof. Zbigniew Kledyński z Wydziału Instalacji Budowlanych, Hydrotechniki i Inżynierii Środowiska PW, prof. Janusz Lewandowski z Wydziału Mechanicznego Energetyki i Lotnictwa PW.

Pod uwagę brano przede wszystkim opis koncepcji, zbieżność z obszarem tematycznym konkursu i potencjał wdrożeniowy. Oceniano również prezentacje przygotowane przez finalistów i różnorodność zespołów.

PAP – Nauka w Polsce, Anna Mikołajczyk-Kłębek

amk/ bar/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *