Posiadasz flotę samochodową i wydaje Ci się, że zużycie paliwa jest zbyt wysokie, a kierowcy używają pojazdów do celów prywatnych? Pomyśl o wykupieniu usługi monitoringu samochodów

Zarządzanie flotą pojazdów to nie lada wyzwanie, zwłaszcza, jeśli samochodów jest nie kilka, ale kilkanaście czy kilkadziesiąt. Potrzebujesz więc zaufanego personelu. Bardzo pomocne okazać się może również monitorowanie samochodów. Jak wykorzystać potencjał tej usługi?

Duża flota samochodów oznacza niezliczony ogrom czynności, jakie wykonywane są przez pojazdy każdego dnia. Każdy z nich ma do przemierzenia swoją trasę, każdy zużywa paliwo i podlega eksploatacji. Nie ukrywajmy: kierowcy, którzy je obsługują, nie zawsze są w stu procentach uczciwi. Zdarza się, że wykorzystują pojazdy do prywatnych celów lub, co gorsza, odsprzedają paliwo, czerpiąc z tego faktu zyski. Dziś jednak można nad takimi procederami zapanować, i to bardzo efektywnie. Pomocne jest profesjonalne monitorowanie samochodu za pomocą systemu monitoringu GPS. To zaawansowane technologicznie rozwiązanie, które przyniesie właścicielowi lub osobie zarządzającej flotą bardzo dokładne i rzetelne informacje – nie tylko o aktualnej pozycji auta na trasie.

Monitorowanie samochodu: dostęp do wszystkich niezbędnych danych w każdej chwili

Profesjonalne systemy monitorowania pojazdów – takie jak np. ten oferowany przez Konsalnet, eksperta w branży security – oferują zaawansowane i rozbudowane funkcjonalności. Nie chodzi w nich wyłącznie o śledzenie aktualnej pozycji auta w czasie rzeczywistym, choć faktycznie jest to jedna z kluczowych aktywności. Już sama obserwacja trasy przemierzonej przez pojazd może przynieść wiele cennych informacji – m.in. o tym, czy kierowca porusza się najbardziej optymalną trasą, czy właściwie (i zgodnie z obowiązującymi przepisami) zarządza czasem pracy oraz czy nie wykorzystuje auta służbowego do celów prywatnych. Analiza zapisanych w systemie tras może również przynieść szersze wnioski związane z optymalizacją kosztów obsługi floty – być może transport można zorganizować inaczej, by np. uniknąć dublowania się tras czy pustych przebiegów?

Zużycie paliwa pod kontrolą

Kolejną ważną informacją, jakiej dostarczy monitorowanie samochodu za pomocą innowacyjnych technologii, jest ta związana ze zużyciem paliwa. Profesjonalny monitoring GPS można zintegrować z modułem CAN, a tym samym przejąć kontrolę nad rejestracją zdarzeń takich, jak odkręcenie korka wlewu paliwowego, tankowanie (z informacją o ilości pobranego paliwa), czy średnie zużycie paliwa. Dane poddane analizie mogą przyczynić się do wprowadzenia w firmie zasad eco drivingu, a więc ekologicznej jazdy, która również zmniejszy zużycie benzyny czy ropy.

Warto podkreślić, że dobry system monitoringu zaimportuje również dane z karty paliwowej i za pomocą precyzyjnych czujników sprawdzi, czy zgadzają się one z faktycznym zużyciem.

Co jeszcze może nowoczesny system monitorowania pojazdu? Ocena stylu jazdy, system planowania pracy pojazdu, integracja danych z monitoringu z systemem ERP pracującym w firmie klienta, prowadzenie kartotek pojazdów – można długo wymieniać. Inwestycja w monitorowanie samochodu to dobra decyzja dla każdej firmy, która zarządza flotą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *