ScienceITup – filmy i webinar na temat polskich innowacji dla branży Big Science

Filmy na temat innowacyjnych polskich rozwiązań technologicznych dla branży Big Science (tzw. wielkiej nauki) oraz materiały Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych (CERN) przygotowano w ramach akcji ScienceITup. Jej zwieńczeniem będzie piątkowa sesja Q&A.

Nowy cykl opracowała Agencja Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej (ARAW) i Wrocławski Park Technologiczny (WPT) we współpracy z klastrem nowych technologii ITCorner. Projekt nastawiony jest na promocję innowacyjnych firm z branży z sektora Big Science, Przemysłu 4.0 czy sztucznej inteligencji. Organizatorzy chcą pokazać, że warto starać się o współpracę z renomowanymi ośrodkami badawczymi oraz jak to robić. Inicjatywa nastawiona jest też na wzmocnienie kooperacji lokalnych organizacji, które zajmują się na co dzień promocją biznesu opartego o nowoczesne technologie.

Akcja ScienceITup ma też przybliżyć projekty i rozwiązania, jakie dla dużych ośrodków badawczych projektują wrocławskie firmy, a także pokazać, jakie oczekiwania wobec biznesu mogą mieć instytucje takie jak CERN, które dysponują milionowymi budżetami oraz poszukują partnerów do współpracy.

W ramach ScienceITup przygotowano pięć filmów oraz sesję Q&A, która odbędzie się w piątek na Facebooku.

“W cyklu ScienceITup: Big Science Edition, wraz z Wrocławskim Parkiem Technologicznym oraz klastrem ITCorner chcemy podkreślić, że Polska, a szczególnie Wrocław, posiada doskonałe warunki do rozwoju innowacji w branżach związanych z Big Science. Mamy tu odpowiednie zaplecze naukowo-techniczne oraz wykształconą, kreatywną kadrę” – mówi prezes ARWA Magdalena Okulowska cytowania w komunikacie przesłanym PAP przez WPT.

We Wrocławiu funkcjonuje kilkadziesiąt firm specjalizujących się we współpracy z ośrodkami badawczymi. Efektem tej kooperacji są innowacyjne rozwiązania. W serii filmów można posłuchać zarówno ekspertów z CERN z działów odpowiedzialnych za zakupy technologii i produktów oraz transferu technologii, a także polskich przedsiębiorców którzy współpracują z tym ośrodkiem. W ten sposób można poznać jaki oczekiwania wobec biznesu ma CERN i inne tego typu instytucje.

Jako “wielką naukę” określa się prowadzenie badań naukowych na bardzo szeroką skalę z wykorzystaniem dużych środków finansowych (pozyskanych z funduszy państwa lub grupy państw albo organizacji), które przeznaczone są na olbrzymią infrastrukturę badawczą. W takie badania zaangażowane są nierzadko międzynarodowe zespoły naukowców. Jedną z największych w Europie organizacji tego typu jest CERN, gdzie znajduje się m.in. Wielki Zderzacz Hadronów. “Wielka nauka” odnosi się również komercjalizacji wyników badań i ich zastosowania w naszej codzienności.

W informacji przesłanej przez WPT czytamy, że polskie firmy mogą nie tylko realizować różnego zamówienia dla organizacji, które mają ogromne i wszechstronne zapotrzebowanie oraz miliardowe budżety, ale też korzystać z ich know-how do tworzenia komercyjnych produktów czy usług.

“U nas, we Wrocławskim Parku Technologicznym, dosłownie za ścianą, możemy spotkać przedsiębiorców, którzy technologie opracowane w ośrodkach Big Science wykorzystali do zbudowania własnego, często międzynarodowego sukcesu. Oczywiście mamy nadzieję, że firm korzystających z potencjału Big Science będzie coraz więcej, dlatego prowadzimy projekt Big Science Hub oraz organizujemy wydarzenia takie jak ScienceITup” – mówi cytowany w komunikacie prezes WPT, Maciej Potocki.

Z kolei łącznik przemysłowy z CERN Sylwia Wójtowicz przypomniała, że w WPT prowadzony jest punkt kontaktowy z ośrodkami Big Science.

Szczegółowe informacje na temat współpracy z ośrodkami “wielkiej nauki” i na temat akcji ScienceITup dostępne są na stronie. Patronat nad ScienceITup objęło Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

PAP – Nauka w Polsce

szz/ agt/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *