Jak stworzyć popularną restaurację?

Restauracja kojarzy nam się z eleganckim miejscem, gdzie w miłej atmosferze można zjeść często wyszukane potrawy. Wybierając się do restauracji godzimy się na nieco wyższe ceny niż np. w barze, jednak w zamian za to oczekujemy dobrej obsługi i poczucia pewnego prestiżu, jaki się wiąże z obecnością w takiej przestrzeni.

W Polsce istnieje bardzo dużo restauracji, nie wszystkie cieszą się powodzeniem. Wiele z nich to właściwie restauracje tylko z nazwy, tzn. jedzenie i wystrój są byle jakie, obsługa pozostawia wiele do życzenia, a ceny są wysokie i zupełnie nie przystają do tego, co klient otrzymuje.

Aby więc stworzyć dobrą restaurację, trzeba spełnić kilka warunków. Przede wszystkim – lokalizacja. Najbardziej wskazane są centra miast albo miejscowości wypoczynkowe. Dobrze radzą sobie także niektóre restauracje zlokalizowane przy ruchliwych trasach.

Druga sprawa to wystrój. Powinien być wyszukany i oryginalny. Nie warto oszczędzać na tym pieniędzy. Na nastrój dobrze wpływa też miła dla ucha muzyka i wyczucie estetyki u projektanta wnętrza. Często właściciele restauracji uatrakcyjniają gościom pobyt, np. paląc w kominku, jeśli taki jest.

Restauracja powinna mieć długie godziny otwarcia, zwłaszcza w weekendy. W dobrym towarzystwie, czas szybko płynie i klienci z pewnością nie chcą zostać zaskoczeni zbyt szybkim zamknięciem restauracji.

Kluczowa jest kuchnia. Kucharz to ktoś, w kogo warto zainwestować. Potrawy muszą być najwyższej jakości, wykonane z dobrych i świeżych składników. Klienci nie przychodzą do restauracji po to, żeby zjeść odmrażane pierogi kupione w supermarkecie. Dobrze radzą sobie restauracje nastawione na kuchnię danego narodu, np. włoską czy francuską.

Wreszcie, bardzo ważna jest obsługa. Klienci nie mogą zbyt długo czekać na potrawy i powinni zawsze dostawać to, co zamawiają. Z wysokimi cenami też nie można przesadzać, bo to tylko odstraszy odwiedzających. Czasami można się pokusić o wyższą stawkę, ale musi ona odpowiadać temu, co jest oferowane (tzn. jakość jedzenia, obsługa, wygląd lokalu, nowatorska/tradycyjna potrawa).

Była już mowa o lokalizacji. Nawet najlepsza restauracja nie utrzyma się, jeśli nie będzie miała klientów. Dużo można zdziałać marketingiem i reklamą, wiele restauracji stosuje marketing internetowy, inne stawiają na tradycyjną reklamę. We współczesnych czasach najlepiej jest łączyć te dwie metody promocji, aby dotrzeć do szerokiego kręgu odbiorców i uzyskać jak najlepsze efekty.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *