Własna firma – skąd wziąć pieniądze?

Bezrobocie w Polsce w przeciągu kilku ostatnich lat nieznacznie się obniżyło, mimo to wielu młodych, wykształconych ludzi ma problem ze znalezieniem pracy zaraz po szkole. Powodem może być to, że w większości pracodawcy wymagają doświadczenia na danym stanowisku, a skąd świeżo upieczeni absolwenci mają takowe posiadać?

Rozwiązaniem może być otwarcie własnej firmy i spróbowanie sił w biznesie. Oprócz dobrego pomysłu, potrzeba często niemałego wkładu finansowego. To właśnie on stanowi główny problem dla większości nowych firm. Istnieją oczywiście dotacje z Unii Europejskiej, jednak nie są one dostępne dla każdego. Wydaje się, że idealnym rozwiązaniem mógłby być kredyt na rozwój działalności.

Na rynku funkcjonuje wiele banków, niestety niewiele z nich oferuje pożyczkę gotówkową nowo powstałym firmom. Tzw. kredyt na start najłatwiej uzyskać w Idea Banku, FM Banku czy mBanku. Faktem jest, iż mimo tego, że nie wymagają stażu działalności, nie każdy taki kredyt otrzyma. Trzeba spełnić wiele wymagań, znaleźć poręczyciela, przygotować biznesplan itp.

Biorąc kredyt, trzeba mieć świadomość, że nasze zyski w przeciągu najbliższych kilkunastu miesięcy będą pomniejszone o ratę na rzecz pożyczki, jej wysokość zależy od wielkości przyznanego dofinansowania, jak i okresu spłaty.

Realnie patrząc wydaje się, że najlepszą opcją jest finansowanie działalności z własnej kieszeni, o ile tylko posiadamy odpowiednią ilość zaoszczędzonych pieniędzy, bądź pożyczka jest od rodziny, czy znajomych. Przy takiej formie finansowanie możemy o wiele skuteczniej negocjować warunki pożyczki i wysokość odsetek, aniżeli w jakimkolwiek banku. Dochodzi również czynnik wzajemnego zaufania.

Inną opcją jest prowadzenie firmy przy minimalnych kosztach. Przodują w tym zwłaszcza firmy działające w Internecie, wykorzystujące go w codziennej działalności oraz świadczące usługi przez Internet. Medium to pozwala firmie tanio dotrzeć do wielu klientów, nie ma tutaj znaczenia odległość geograficzna. Jednak aby w pełni skorzystać z dobrodziejstw globalnej sieci potrzebna jest odpowiednia wiedza. Można ją kupić, ale znowu rodzi to koszty. Można także spróbować nabyć odpowiednie umiejętności samodzielne. Jest to długi i żmudny proces. Należy skalkulować, które rozwiązanie będzie bardziej opłacalne.

Comments are closed.